Jdi na obsah Jdi na menu
 


StarCraft

16. 4. 2007

StarCraft (SC) je real-timová strategická počítačová hra vytvořená společností Blizzard Entertainment. Poprvé byla uvedena na trh v roce 1998, a již v tomto roce vyhrála cenu za nejlepší strategickou počítačovou hru 1998 (the Origins Award for Best Strategy Computer Game of 1998). Později došlo k uveřejnění i datadisku StarCraft : BroodWar (SC:BW). Blizzard odhaduje v roce 2005 bylo od uvedení StarCraftu a jeho datadisku StarCraft: Brood War prodáno více jak 10,5 miliónů kopií. A tím se tato hra stala mezinárodním kultem v počítačovém hráčském světě, obzvláště v jeho online hře více hráčů.

Vznik

Navzdory sci-fi žánru, Starcraftu velmi podobný populární hře Blizzardu, Warcraft II. Vývojáři se snažili odlišit hru tak, aby nebyla známá jako “Warcraft ve vesmíru,” a nakonec přepisovali celý herní engine. Hlavní děj hry sleduje válku mezi třemi galaktickými druhy: lidská rasa známá jako Terrani, úlu mysl sdílející odporní hmyzáci zvaní Zergové a humanoidní duchovní bojovníky Protossové.

Hra byla zpočátku vydávána jako kříženec pro platformy Apple a PC a později došlo ke konverzi pro Nintendo 64.

Ačkoli je StarCraft bestseller po celém světě, hra je obzvláště populární v Jižní Koreji, s celonárodně známými turnaji, tréningovými skupinami, profesionálními hráči a kanálem vysílaným kabelovou televizí, které často vysílají živé turnaje.

O hře

Hra se soustředí na získání a kontrolu nad zdroji, které jsou nutné k budování bojových jednotek a staveb. Význačné jsou dva druhy zdrojů: nerosty (požadovaný pro skoro všechny jednotky) a Vespene plyn (požadovaný pro pokročilé jednotky a vylepšení). Nerosty se objeví jako modré krystalické formace trčící ze země a jsou těženy jednotkami dělníků (SCV pro Terran, Drone pro Zergy, Probe pro Protossy) zatímco Vespene plyn se objevuje jako gejzír se zelenými obláčky, na kterém musí být vybudována patřičná budova (rafinerie pro Terrany, extraktor pro Zergy, asimilátor pro Protossy), ze které dělníci (SCVs/Drone/Probe) mohou těžit Vespene plyn. Navíc, hráči mohou vytvořit jen omezené množství jednotek (s výjimkou Zerg Overlod, který se počítá jako stavba pro “zásobování a podporu”). Každá jednotka má “zásobovací a podpůrná” kriteria které ostře koresponduje se bojovou sílou jednotky (čím je jednotka silnější nebo technicky vyspělejší, tím jsou tato kritéria náročnější) a hráči musí udržovat dost podpůrných jednotek (Suply Depo pro Terrany, Pylony pro Protossy a Overlory pro Zergy) na podporu jejich sil.

Hráči budují širokou škálu typů jednotek staveb, které poskytují specializované vylepšení k poražení počítače nebo protihráčů. Vedení prostředků, expanze k surovinovým zdrojům na mapě a efektivní použití útoku a obranných bojových taktik jsou klíče k vítězství. Typy jednotek dostupné každé rase definují její rasovou identitu. Protossové mohou postavit mocné a drahé válečníky a stroje, zatímco Zergové spoléhají na naprosté přečíslení a rychlost, kterým předčí soupeře. Terrané jsou všestranná a flexibilní alternativa k oběma rasám, poskytující kompromis mezi specializací a sdruženou armádou. Nenajdete zde žádnou super silnou jednotku která by likvidovala vše kolem sebe mrknutím oka. Každá jednotka má své silné a slabé stránky, může lehce zabít ale muže být i lehce zabita. Každá jednotka i ta nejslabší má svoje místo na bitevním poli. A právě tento typ strategické hry (kdy žádná bojující strana nemá stejné, ba ani podobné jednotky umožňuje velikou flexibilitu bojových operací) umožnil StarCraftu získat ohromnou popularitu.

Rasy

Ve hře jsou dostupné celkem 3 rasy které se liší typem bojových jednotek, staveb a rozdílnou taktikou boje.

Terran

Terrani jsou v podstatě lidé, kteří opustily planetu Zemi a vydali se hledat nový domov. Nešťastnou náhodou (chybou počítače) ztroskotaly v soustavě 3 obyvatelných planet velmi daleko od svého původního cíle. Postupně začaly rozvíjet technologie na vyspělé úrovni. Ovšem díky lidské povaze zakusily i mnoho občanských válek a právě v době, kdy je další občanská válka na spadnutí, se z temných hlubin vesmíru vynořuje ještě strašlivější nebezpečí.

Terranské jednotky jsou na rozdíl od ostatních ras koncipované velmi flexibilně. Mohou se postavit jak proti masové přesile Zergů, tak proti omezeným útokům technicky vyspělých jednotek. Mnoho hráčů považuje tuto rasu za nejsilnější, ale tento názor je značně diskutabilní.

Zerg

Zergové jsou xenomorfní bytosti které stvořili Xel'nagové (velmi vyspělá rasa žijící ve vesmíru od nepaměti). Postupem času ale tento "experiment" přerostl jejich tvůrcům přes hlavu a Zergové zlikvidovali své stvořitele. Tyto bytosti jsou zvláštní tím že nemají vlastní vědomí, přesto jsou velmi organizované. Celé jejich společenství totiž řídí takzvané "Nadvědomí" (podobě jako u rasy Borgů z světoznámého seriálu Star Trek). Tato rasa se vyvíjí tak, že asimiluje jiné živočišné druhy a tím získá jejich technologie. Tím je z nich stane mocná rasa, která se postupem času ocitá až na hranici Terranského sektoru.

Zergské jednotky se vyznačují slabší údernou silou než bojové jednotky ostatních ras, ale zato jsou schopny jich "vyrobit" velké množství. Taktika boje spočívá v masovém útoku, nebo k bleskurychlým výpadům velmi pohyblivých jednotek. Ovšem tento způsob boje je poněkud nákladný, což musí kompenzovat rychlou expanzí na minerální a plynové naleziště.

Protoss

Protosové jsou vyspělou mimoterranskou rasou, nejstarší ze všech ras ve StarCraftu. Byli stvořeni mocnou starodávnou rasou Xel'naga. Poté co je Xel'nagové opustili se ocitli ve víru stoletých občanských válek mezi různými klany které pro ně znamenaly pohromu, zkázu, úpadek a ztrátu identity. Po skončení občanské války se z nich znovu stala prosperující vyspělá rasa která se snažila zajistit mír a stabilitu pro celý jim známý vesmír. Postupem času se setkali s krvelačnou rasou Zergů a nevyzpytatelnými Terrany. Poté co zjistili že Zergské invazní jednotky postupují směrem k Terranskému mezihvězdnému sektoru zmobilizovali svoje bitevní lodě a armádu a vydali se vstříc střetnutí o budoucnost vesmíru a jeho života v něm.

Protosské jednotky se vyznačují velmi dobrými bojovými vlastnostmi a silným stupněm obrany (energetické štíty). Tomu odpovídá i cena jednotek která je na vyšší úrovni než u zbývajících 2 ras. Protossové tedy k úspěšnému vedení bitvy potřebují značné prostředky ve formě minerálů a plynu. Pokud si včas nezajistí pravidelný přísun těchto surovin je jejich bojová schopnost omezena. Jejich bojové schopnosti je předurčují k používaní drtivé síly k zničení nepřátelských pozic. Správnou kombinací jednotek je možné sestavit armádu o zničující síle. Stejně tak lze sestavit malé skupinky jednotek které dokáží v týlu nepřítele způsobit značné škody.

Multiplayer

Hra také zahrnuje multiplayerovou hru na Blizzardově vlastní internetové hráčské službě Battle.net. Hráč může on-line hrát proti oponentům, stačí když si zakoupí originální hru se sériovým číslem a být připojený k internetu (min. 56,6 kb/s). Mnoho fanoušků si užije hraní ve skupinách proti počítači, zatímco více zkušení hráči nehrají proti AI pro jeho snadnou taktiku a jednoduchý styl boje, který pro ně není důstojným soupeřem, ale vyhledávají sobě rovné soupeře v různých ligách a turnajích.

Battle.net

Battle.net je sít serverů na které se denně připojují tisíce hráčů z celého světa aby spolu nebo proti sobě změřily síly s ostatními hráči. Díky celosvětovému rozšíření internetu si tak muže našinec bez problémů zahrát s hráči z Chile, Austrálie či Číny. Battle.net je rozdělen na 4 celky podle světadílů:
Evropa
Asie
Severní Amerika
Jižní Amerika

Pro každý stát je v Battle.net rezervován herní kanál podle mezinárodní zkratky (např. pro Českou republiku je to CZE-1, pro Dánsko DNK-1).

Hráči se sdružují do týmu které se nazývají Klany. Tyto hráči se pak účastní různých soutěží a lig a turnajů jak On-line přes internet tak off-line v rámci různých LAN turnajů (tzv.LAN Párty). Mezi nejznámější soutěže v Evropě patří "WGTour", "BWCL Premier League" a již bohužel zaniklá “PGTour”. Diky velkému rozmachu on-line počítačových her se konají soutěže, které jsou obdobné jako Mistrovství Evropy nebo Mistrovství světa (WCG – World Cyber Games)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář