Python
16. 4. 2007
Python je interpretovaný objektově orientovaný programovací jazyk navržený v roce 1990 Guido van Rossumem. Python je vyvíjen jako open source projekt, který zdarma nabízí instalační balíky pro většinu běžných platforem (Unix, Windows, Mac OS); ve většině distribucí systému Linux je Python součástí základní instalace.
Vlastnosti
Python je dynamický interpretovaný jazyk. Někdy bývá zařazován mezi takzvané skriptovací jazyky. Jeho možnosti jsou ale větší. Python byl navržen tak, aby umožňoval tvorbu rozsáhlých, plnohodnotných aplikací (včetně grafického uživatelského rozhraní).
Python je hybridní jazyk (nebo také víceparadigmatický), to znamená, že umožňuje při psaní programů používat nejen objektově orientované paradigma, ale i procedurální a v omezené míře i funkcionální, podle toho komu co vyhovuje nebo se pro danou úlohu hodí nejlépe. Python má díky tomu vynikající vyjadřovací schopnosti. Kód programu je ve srovnání s jinými jazyky krátký a dobře čitelný.
K význačným vlastnostem jazyka Python patří jeho jednoduchost z hlediska učení. Bývá dokonce považován za jeden z nejvhodnějších programovacích jazyků pro začátečníky. Tato skutečnost je dána tím, že jedním z jeho silných inspiračních zdrojů byl programovací jazyk ABC, který byl jako jazyk pro výuku a pro použití začátečníky přímo vytvořen. Python ale současně bourá zažitou představu, že jazyk vhodný pro výuku není vhodný pro praxi a naopak. Podstatnou měrou k tomu přispívá čistota a jednoduchost syntaxe, na kterou se při vývoji jazyka hodně dbá.
Význačnou vlastností jazyka Python je produktivnost z hlediska rychlosti psaní programů. Týká se to jak nejjednodušších programů, tak aplikací velmi rozsáhlých. U jednoduchých programů se tato vlastnost projevuje především stručností zápisu. U velkých aplikací je produktivnost podpořena rysy, které se používají při programování ve velkém, jako jsou například přirozená podpora prostorů jmen, používání výjimek, standardně dodávané prostředky pro psaní testů (unit testing) a dalšími. S vysokou produktivností souvisí dostupnost a snadná použitelnost široké škály knihovních modulů, umožňujících snadné řešení úloh z řady oblastí.
Python se snadno vkládá do jiných aplikací (embedding), kde pak slouží jako jejich skriptovací jazyk. Tím lze aplikacím psaným v kompilovaných programovacích jazycích dodávat chybějící pružnost. Jiné aplikace nebo aplikační knihovny mohou naopak implementovat rozhraní, které umožní jejich použití v roli pythonovského modulu. Jinými slovy, pythonovský program je může využívat jako modul dostupný přímo z jazyka Python (tj. extending, viz sekce Spolupráce s jinými aplikacemi).
Zen of Python
Vůdčí principy, které BDFL prosazuje při návrhu systému Python, stručně shrnul dlouholetý pythonýr Tim Peters do podoby 20 aforismů, z nichž bylo zapsáno pouze 19:
The Zen of Python, by Tim Peters Volný překlad
Beautiful is better than ugly. Krásný je lepší než ošklivý.
Explicit is better than implicit. Explicitní je lepší než implicitní.
Simple is better than complex. Jednoduchý je lepší než složitý.
Complex is better than complicated. Složitý je lepší než komplikovaný.
Flat is better than nested. Plochý je lepší než zanořený.
Sparse is better than dense. Řídký je lepší než hustý.
Readability counts. Na čitelnosti záleží.
Special cases aren't special enough to break the rules. Speciální případy nejsou dost speciální, aby ospravedlnily porušení pravidel.
Although practicality beats purity. Ačkoliv praktičnost vyhrává nad čistotou.
Errors should never pass silently. Chyby by nikdy neměly projít potichu.
Unless explicitly silenced. Pokud nejsou záměrně zamlčeny.
In the face of ambiguity, refuse the temptation to guess. Pokud se setkáš s nejednoznačností, odolej pokušení odhadovat.
There should be one—and preferably only one—obvious way to do it. Měl by existovat jeden — a pokud možno pouze jeden — zřejmý způsob jak to udělat.
Although that way may not be obvious at first unless you're Dutch. Ačkoliv tento způsob nemusí být hned zřejmý, pokud nejsi Holanďan.
Now is better than never. Teď je lepší než nikdy.
Although never is often better than right now. Ačkoliv nikdy je často lepší než právě teď.
If the implementation is hard to explain, it's a bad idea. Pokud lze implementaci vysvětlit jen s obtížemi, jde o špatnou myšlenku.
If the implementation is easy to explain, it may be a good idea. Pokud lze implementaci vysvětlit snadno, mohla by to být dobrá myšlenka.
Namespaces are one honking great idea — let's do more of those! Jmenné prostory jsou jednou z velkých myšlenek — jen víc takových!
Anglický originál textu se vypíše, pokud v interaktivním režimu uživatel zadá příkaz >>> import this. Podobným legráckám a nečekaným věcem umístěným do programů se říká velikonoční vajíčko
C a C++
Klasický Python je implementován v jazyce C (označuje se někdy jako CPython). V něm probíhá další vývoj jazyka Python. Verze jazyka Python jsou zveřejňovány jak v podobě zdrojového kódu, tak v podobě přeložených instalačních balíků pro různé cílové platformy.
Dostupnost zdrojového kódu a vlastnosti jazyka C umožňují zabudovat interpret jazyka Python do jiné aplikace psané v jazycích C nebo C++. Takto zabudovaný interpret jazyka Python pak představuje nástroj pro pružné rozšiřování funkčnosti výsledné aplikace zvenčí. Existuje i projekt pro užší spolupráci s C++ nazvaný Boost.Python
Z těchto důvodů — a s přihlédnutím k obecně vysokému výkonu aplikací psaných v jazyce C — je CPython nejpoužívanější implementací jazyka Python
Java
Existuje implementace Pythonu v jazyce Java, která se jmenuje Jython. Kód napsaný v Jythonu běží v JVM Javy a může používat všechny knihovny prostředí Java. V Javě lze naopak používat všechny knihovny napsané v Jythonu.
Nevýhodou Jythonu je, že je několik verzí pozadu za implementací CPython. Například v době vypuštění verze CPython 2.4.3 (březen 2006) byla k dispozici teprve verze Jython 2.1. Řada význačných vlastností jazyka Python se přitom objevuje až od verze 2.2. Při používání Jython z javovských aplikací ale nemusí být otázka nedostupnosti novějších rysů tak palčivá
Prostředí .NET/Mono
Pracuje se na implementaci Pythonu pro prostředí .NET/Mono. Ta je známa pod jménem IronPython.
Za výhody lze považovat to, že se Python tímto stává jedním z jazyků pro platformu .NET. To současně znamená, že jej lze přímo využívat ve všech jazycích platformy .NET. Vzhledem k významu, jaký platformě .NET přikládá firma Microsoft, lze očekávat, že význam implementace IronPython dále poroste. Vzhledem k vlastnostem jazyka Python lze také předpokládat, že se implementace IronPython stane dlouhodobě podporovanou.
Nevýhodou implementace IronPython je zatím její nevyzrálost (verze IronPython 1.0.1 byla vydána 7. října 2006). Negativně může být vnímána i skutečnost, že implementace IronPython je vyvíjena firmou Microsoft a dostupnost zdrojového kódu je svázána s přísnější licencí, než je tomu u implementace CPython.
Výkon
Výkon aplikací napsaných v Pythonu je dobrý, protože výkonově kritické knihovny jsou implementovány v jazyce C, s kterým Python výborně spolupracuje. I samotný jazyk je na tom v porovnání s jinými interpretovanými jazyky dobře. Je např. 3 až 5 krát rychlejší než PHP. Pro Python navíc existuje snadno použitelná knihovna Psyco, která transparentně optimalizuje kód Pythonu na výkon. Některé operace jsou pomocí Psyco urychleny až řádově.
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář